Atatürk Bulvarı No:46/42

Çankaya/ANKARA

+90 312 230 0 852

Kobi Danışma Hattı

Pzt-Cum: 08:30-17:30

Çalışma Saatlerimiz

Nasıl yardımcı olabiliriz?

Bilgilerinizi bırakın sizi arayalım veya çevrimiçi olarak iletişim formundan bir iş sorgusu gönderin.

“Danışmanlık sektöründeyken firmalara yansıtmanız gereken imajı bilirsiniz. Çevik ve etkili olmalısınız; Kobi Danışmanlık’a danışmak kobiler için en iyi yoldur.”

Yaşar MISTAK
Kurucu Yönetici, Kobi Danışmanı

Marka Tescil

     Marka tescili, tescil sahibine tescili alınan mal ve hizmetler için tekel hakkı verir. Bu marka tescilinin en bilinen önem ve faydası olsa da markayı tescil ettirmenin sağladığı birçok önemli hak vardır. Gelin bunlara birlikte bir göz atalım:

     Öncelikle markanın neyi ifade ettiğini hatırlayalım; “Marka, bir teşebbüsün mallarının veya hizmetlerinin diğer teşebbüslerin mallarından veya hizmetlerinden ayırt edilmesini sağlaması ve marka sahibine sağlanan korumanın konusunun açık ve kesin olarak anlaşılmasını sağlayabilecek şekilde sicilde gösterilebilir olması şartıyla kişi adları dâhil sözcükler, şekiller, renkler, harfler, sayılar, sesler ve malların veya ambalajlarının biçimi olmak üzere her tür işaretten oluşabilir. ” Markalar aynı zamanda ürünleri ya da hizmetleri temsil eder. Firmaların en önemli taşınmaz değeri olan markalar prestij ve hukuki anlamda da avantaj sağlar.

     İşletmeleri taklit ve rekabete karşı koruyarak her zaman bir adım önde olmalarını sağlar. Her şeyden önemlisi tescilli bir markanın tüm hakları marka sahibine aittir ve izin vermediği sürece üçüncü kişiler kullanamaz. Marka sahibi isterse markayı devredebilir, lisans verebilir, teminat gösterebilir, rehnedebilir ve marka üzerinde hukuki haklarını kullanabilir.

Marka tescili devlet teşviklerinden yararlanmanızı, kalite belgeleri (TSE, CE gibi ) almanızı ve com tr alan adını tescilleyebilmenizi sağlar. Aynı zamanda Gıda ve ilaç sanayi gibi sektörlerde marka tescili üretim yapabilmek için bir zorunluluktur.

Marka Tescilinin Diğer Önemli Avantajları

Sektörde edineceğiniz bir marka sizleri rakiplerinizin önüne geçirir, tüketici için güven unsuru yaratır, seçimi kolaylaştırarak gelir kaynağınızı yükseltir.

Marka tescili sadece kendinize ait markanın korunmasını değil aynı zamanda tescilli marka ile ayırt edilemeyecek derecede benzer markaların da tescil edilmesini ve kullanılmasını önleyen hukuki haklar tanır.

Marka tescili devlet teşviklerinden yararlanmanızı, kalite belgeleri (TSE, ce gibi ) almanızı ve com tr alan adını tescilleyebilmenizi sağlar. Aynı zamanda Gıda ve ilaç sanayi gibi sektörlerde marka tescili üretim yapabilmek için bir zorunluluktur.

Marka tescilinde ülkesellik prensibi geçerlidir. Yani markalar tescil alındıkları ülke sınırları içerisindeki hak ve korumalardan yararlanır. Bu nedenle özellikle ihracat yapan firmaların, markalarını ihracat yaptıkları ülkelerde de tescil ettirmeleri gerekmektedir. Aksi taktirde; o ülkeler ile yapmak istedikleri ticareti gerçekleştiremeyebilir, yasal yaptırımlarla karşılaşabilirler.

Birinci Sınıf İş Planı Danışmanı mı arıyorsunuz?