Birim Kira Giderlerinin Desteklenmesi

Ofis-Mağaza-Depom Desteklensin

     Sizin sektörünüzde de müşteriye yakın olmak çok önemli, öyle değil mi? Satış yapabilmek için o ülkede mağazanın, ofisinin, deponun, showroom’un olması gerekli ama hepsinin kirası, dünyanın parası. Bu desteği görmek isteyeceğine eminiz.

     Yurt dışında müşteriye ulaşmak için tuttuğun yerlerin kirasını devletimiz ödüyor!

     Bilmeniz ve Yapmanız Gerekenler

 • Açtığın birimin içindeki ürünler Türkiye’de üretiliyorsa destek senin.
  Yapman gereken tek şey, birimini açıp 6 ay içinde gerekli belgeleri
  bize ulaştırman
 • Bazen yurt dışında bir ortağının olması bir yasal zorunluluk veya tercih sebebi olabiliyor. Bu durumlarda desteğiniz ortaklığın oranında devam ediyor.
 • Örneğin bir Alman firması ile %50 ortak olarak Franfurkta’da bir mağaza açtın; normalde 100.000$ destek alacakken, firmanın yarısı yabancılara ait olacağı için 50.000$ destek alacaksın.

İhracat danışmanı, bu süreci yöneten ekibin şirket nezdinde görünen yüzüdür.

Bu Destekle Ne Kazanırsın?

 • Sınai ve ticari şirketler veya bu şirketlerle aralarında organik bağ bulunan ve yurt dışında faaliyet gösteren şirket veya şubeleri tarafından yurt dışında açılan birimlerin kira giderleri (reyon olması halinde kira veya komisyon giderleri), her bir birim başına;
       a) Açılan birimin mağaza olması halinde % 50 oranında ve yıllık en fazla 120.000 ABD Dolarına kadar,
       b) Açılan birimin depo, ofis, showroom, ürün teşhir serası/tarlası veya reyon ile üzerine bina yapılmak üzere kiralanan arsa olması halinde % 50 oranında ve yıllık en fazla 100.000 ABD Dolarına kadar,
  desteklenir.
 • Yurt dışı ana sanayiye orijinal parça üreten ve/veya tedarik eden sınai ve ticari şirketler veya bu şirketlerle aralarında organik bağ bulunan ve yurt dışında faaliyet gösteren şirket veya şubeleri tarafından yurt dışında kiralanan depo kira gideri ile Genelgede belirtilen depolama hizmetlerine yönelik giderler % 50 oranında ve yıllık en fazla 250.000 ABD Dolarına kadar desteklenir.
 • İşbirliği Kuruluşlarının üyelerinin faaliyette bulunması amacıyla kiralayacakları yurt dışı ofislerin kira giderleri % 50 oranında ve yıllık en fazla 100.000 ABD Dolarına kadar desteklenir.
 • Örneğin, 25 mağazası olan bir üretici firmasın ve her mağazanın yıllık kira bedeli 250.000$. 1 yıl içerisinde tam 25*(250.000$*%50)= 3.125.000 $ destek senin!

 

 • Ticari şirketler veya bu şirketlerle aralarında organik bağ bulunan ve yurt dışında faaliyet gösteren şirket veya şubeleri tarafından yurt dışında açılan birimlerin kira giderleri (reyon olması halinde kira veya komisyon giderleri), her bir birim başına;
  a) Açılan birimin mağaza olması halinde % 40 oranında ve yıllık en fazla 100.000 ABD Dolarına kadar,
  b) Açılan birimin depo, ofis, showroom, ürün teşhir serası/tarlası veya reyon ile üzerine bina yapılmak üzere kiralanan arsa olması halinde % 40 oranında ve yıllık en fazla 75.000 ABD Dolarına kadar, desteklenir.

Bu sayfayı paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on google
Share on telegram
Share on email
Nasıl yardımcı olabiliriz?

Bilgilerinizi bırakın sizi arayalım veya çevrimiçi olarak iletişim formundan bir iş sorgusu gönderin.

“Danışmanlık sektöründeyken firmalara yansıtmanız gereken imajı bilirsiniz. Çevik ve etkili olmalısınız; Kobi Danışmanlık’a danışmak kobiler için en iyi yoldur.”

Yaşar MISTAK
Kurucu Yönetici, Kobi Danışmanı

Birinci Sınıf İş Planı Danışmanı mı arıyorsunuz?